poniedziałek, 13 września 2021

Plener cz. 3 i ostatnia

 Kolejny dzień pleneru, pogoda dopisuje jesteśmy temu radzi. Dzisiaj mamy w planie z penetrowanie jednej z atrakcji turystycznej. Są to KOLOROWE  JEZIORKA w pobliżu wsi Wieściszowice. Są to cztery jeziorka - żółte, purpurowe, błękitne i zielone, leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Skąd wzięły się nazwy? Zabarwienie związane ze składem chemicznym ścian i dna. W XVIII wieku zaczęto w tych miejscach wydobywać piryt. Na początku XX w. zaprzestano wydobywania pirytu i kopalnie zamknięto. Wtedy do głosu doszła natura. Woda zaczęła zapełniać wyrobiska i powstały zjawiskowe jeziorka. Podjeżdżamy na parking i po paru krokach przekraczamy bramę wejściową. Pierwszym jeziorkiem jest - żółte. Najmłodsze i niewielkie okresowo zanikające. Dalej trafiamy na jeziorko purpurowe. Powstało po zalaniu wyrobiska "Nadzieja" w najstarszej kopalni. Wyrobisko zalewa woda będąca roztworem kwasu siarkowego. Jest to ciekawe miejsce ze względu na otaczające je tajemnicze skały. Tutaj zatrzymuję się na dłużej. Koleżeństwo idzie wyżej ku jeziorku "błękitnemu". Jeziorko powstało na terenie wyrobiska"Nowe szczęście". Kolor zawdzięcza - związkom miedzi. Ostatnie jeziorko jest najwyżej i okresowo na lata zanika pozostaje tylko lej. Po zrobieniu wielu zdjęć schodzimy do samochodów i zjeżdżamy do domu. To był bardzo sympatyczny i owocny plener.

Jeziorko żółte

Jeziorko purpurowe
24 komentarze:

 1. Rzeczywiście piękne, malownicze krajobrazy, trochę mi przypominają te z Kordylierów czy Sierra Nevada w Stanach Zjednoczonych. Aż szkoda, że sam tam nie byłem.
  Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Olu, wspaniały plener, wszystkie miejsca bardzo fotogeniczne, Jeziorka chyba najbardziej. Myślę, że wyjazd był udany, pogoda dopisała i turystów chyba niewielu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to był udany czas. Wszystko nam dopisało. Wrzesień robi się spokojniejszy.

   Usuń
 3. Wspaniałe formy skalne a zbiorniki wodne to raj dla fotografa; odbicia światła i roślin, kolory. Mogłaś się realizować fotograficznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak to są urokliwe miejsca. Szczególnie w otoczeniu jeziorka purpurowego.

   Usuń
 4. Byłem tam kilka razy, ale tak magicznych zdjęć nie mam. To pogoda nie dopisała, albo turystów jak mrówek. Pięknie pokazałaś to malownicze miejsce na swoich zdjęciach. Muszę je sobie jeszcze raz obejrzeć. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Tak trafić w akuratny czas nie jest łatwo. Najwięcej turystów jest w weekend, w tygodniu spokojniej a i wrzesień miesiąc już mniej turystyczny.

   Usuń
 5. Co za wspaniałe miejsce!!!!!nie wiedziałam o jego istnieniu. Absolutna magia, którą wspaniale uchwyciłaś na zdjęciach. Odbicia w wodach niesamowite, ciekawe jak będzie tam w jesieni..kiedy jeszcze liście nabiorą kolorowych barw...chociaż nie widzę wiele drzew liściastych, ale trochę ich jest. Zapisuję nazwę tego miejsca....może kiedyś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak warto odwiedzić to miejsce, póki jeszcze istnieją, wody coraz mniej.

   Usuń
 6. Ależ to niesamowicie piękne okolice !!! Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona i pewnie nie każdy może tam dotrzeć. Podejrzewam, że jesienią jest tam najpiękniej. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Olu, bardzo malowniczy plener! Jeziorka w otoczeniu formacji skalnych, zieleni drzew i z piękną grą światła wspaniale prezentują się na zdjęciach :-)) Historia ich powstania i niezwykłe kolory dodają klimatu temu miejscu.
  Ślę najcieplejsze pozdrowienia.
  Anita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dopisała nam pogoda, to zawsze jest intrygujące miejsce.

   Usuń
 8. Zaskakująca sceneria, jakby u zarania dziejów, jakby kształtowała się ziemia ... tyle razy czytałam o tym miejscu, oglądałam zdjęcia, ale Twoje Olu są świetne; czy to zasługa światła, pory roku czy Twojego oka i umiejętności? po prostu doskonale oddają magię tego miejsca. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie. Być może wszystko złożyło się na magię tego miejsca. Dużą rolę odegrało światło.

   Usuń
 9. Olu pokazałaś nam zaczarowane miejsce. Jestem nim zachwycona. Formacje skalne każdego oczarują i na dodatek to światło okazało się dla Was bardzo łaskawe. Ten wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak może robić wrażenie. Człowiek tworzył wyrobiska wydobywając rudy, natura jednak i w takiej sytuacji stworzyła urokliwe miejsce.

   Usuń
 10. Kolejny raz podziwiam Twoje posty, są bowiem jak doskonały album fotograficzny.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie. Cieszę się, że podoba się.

   Usuń
 11. Kolejne wyjątkowe miejsce pokazałaś, a zdjęcia są pełne magii! Wspaniały ten plener fotograficzny - prawdziwy raj dla pasjonatów fotografii. Moc pozdrowień przesyłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Rzeczywiście te barwy i skały robią bajeczne wrażenie. Było to dla nas fajne miejsce.

   Usuń