wtorek, 20 września 2022

Plener cz.2

 Drugi dzień pleneru obfitował w moc wrażeń wzrokowych. Rano póki co pogoda nie płata nam figla, jest łaskawa. Wyruszamy po przygodę. Podróż to będzie - zagraniczna - do Czech. Nie śmiejcie się, to poważna sprawa. Jedziemy do miejscowości KUKS. Jest to w zasadzie wieś. Kuks jest znany z rzeźb Mateusza Bernarda Brauna - czołowego artysty baroku w Czechach. Wieś została założona w XVII w. jako kurort - rezydencja hrabiego F.A SPORKA  z pałacem, łaźniami, gościńcami, biblioteką. W XVIIIw. nad kurortem wzniesiono potężny klasztor ze szpitalem, kościołem i grobowcem Sporków. Całość zdobią alegorie Religii, Cnót i Grzechów. Obecnie mieści się tutaj Czeskie Muzeum Farmacji.

Znajdował się również ogród kwiatowo - zielarski


Na ścianach malowidła przedstawiające odwieczny taniec śmierci z życiem.
I na tym dzisiaj poprzestaniemy, mimo że to nie był koniec wrażeń tego dnia. Przedstawię w następnej części. Wprawdzie nie wszystko udało się nam zobaczyć w tym kompleksie, ale już to co zobaczyliśmy robiło niesamowite wrażenie.

4 komentarze:

 1. Nigdy nie słyszałam o tej czeskiej miejscowości. Twoje wspaniałe zdjęcia świadczą, że warto zobaczyć tę barokową perełkę. Przepiękne zdjęcie nieszpułki zwyczajnej i kępy sloneczników.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też pierwszy raz tutaj byłam. Robi niesamowite wrażenie.

   Usuń
 2. Podobnie jak Łucja nigdy nie słyszałam o takiej miejscowości, a pałac wraz z ogrodami i rzeźbami wygląda zachwycająco. Pięknie sfotografowałaś słoneczniki i to nieznane mi wcześniej drzewo owocowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. To drzewo owocowe to nieszpułka zwyczajna. Nie było łatwo, co jakiś czas mżyło i trzeba było uważać na aparat.

   Usuń