piątek, 23 września 2022

Chełmsko Śląskie

 W poprzednim poście wspomniałam, że wstąpiliśmy do ciekawej wsi Chełmsko Śląskie, ale nie wstawiłam zdjęć, byłoby za dużo jak na jeden post. Robię to teraz. Wieś ciekawa lecz zaniedbana, a szkoda. Główną atrakcją turystyczną to są Domy Tkaczy. Lubawka, Chełmsko Śl. i okolice były znane z wyrobów bawełnianych i płóciennych.

W centrum jest mały placyk otoczony budynkami z podcieniami.

Figura Nepomucena


Kościół pw. Świętej Rodziny barokowy z XVII w.


Obok kościoła jest cmentarz. Mnie zainteresowała starsza część cmentarza.

Idziemy teraz zobaczyć Domy Tkaczy.


Na zakończenie jeszcze trochę kwiatów.

17 komentarzy:

 1. Byłem w Chełmsku już kilka ładnych lat temu i byłem bardzo ciekaw czy odnowiono kamieniczki przy rynku, ale mam wrażenie że nic nie zrobiono. Natomiast zauważyłem, jakieś prace renowacyjne w kościele. Miałaś szczęście wejść do środka, mi musiał wystarczyć widok przez szybę w drzwiach. A domy tkaczy są niezwykłe. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety kamieniczki smutno wyglądają. A do kościoła udało się wejść bo zaraz miała odbyć się msza i kościelny wpuścił nas. Tak kościół jest w remoncie. Sklepienie odnowione pod szara farbą były takie wzory jak widać teraz.

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne miasteczko, z takim specyficznym urokiem starodawności, nostalgii. I te domy tkaczy niezwykłe! Nie znam tych okolic a są niezwykłe, na pewno warte zwiedzenia i obfotografowania.
  Pozdrawiam ciepło, Olu!:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Takie male miasteczka wsie czasami są bardzo ciekawe, szkoda, że ździebko zaniedbane.

   Usuń
 4. Zastanawiam się… chyba nie byłem w Chełmsku. Szkoda kamieniczek, odnowione wyglądałyby pięknie, ale aleja widoczna na jednym ze zdjęć jest piękna. Chciałoby się nią nieśpiesznie pójść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wiele miasteczek traci przez brak możliwości remontów.

   Usuń
 5. Kolejne atrakcje z Dolnego Śląska pokazane na Twoich zdjęciach, ciekawe Domy Tkaczy, a figurę Nepomucena pamiętam, przejeżdżaliśmy kiedyś przez to miasteczko, szkoda tylko, że nie zatrzymaliśmy się na dłużej; pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie szkodzi na przeszkodzie przyjechać jeszcze raz.

   Usuń
 6. Napisałam i chyba zjadło mój komentarz:-) ciekawe miasteczko, pokazujesz jak zwykle wiele atrakcji, a figurę Nepomucena pamiętam, przejeżdżaliśmy kiedyś tamtędy, w drodze do domu z Giełdy w Szklarskiej; pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marysiu komentarze są. Jakoś tak jest ustawione, że komentarze wstawiane po kilku dniach od daty wpisu wymagają niby zatwierdzenia przeze mnie. Nie wiem czy będę mogła to ustawienie zmienić.

   Usuń
 7. Pięknie tam jest. Chociaż zawsze myślałam, że Chełmsko Śląskie to miasteczko :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Domy w Chemsku, widzę potrzebują szybko pieniędzy i renowacji. Oczywiście, moją uwagę przykuwa figura św. Jana Nepomucena i bardzo ciekawe Domy Tkaczy.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak te domy tkaczy są wyróżniające się. Niestety coraz więcej domów z dawnych lat niszczeje. Często słyszę, że lepiej zburzyć i postawić "nowoczesny betonowy bunkier". Ciekawa jestem, czy za kilkadziesiąt lat też tak będą się zachwycać na tymi dzisiejszymi budowlami. A może turystyka zaniknie. kto to wie.

   Usuń
 9. Bardzo urokliwa ta "wieś" Olu. Szkoda, że tylko taka trochę zaniedbana
  Pozdrawiam w czasie panowania Aniołów Stróżów
  Niech Anioł towarzyszy Ci każdego dnia na ścieżkach codzienności. Może zaprowadzą Cię one też do mnie. Ba Bardzo dawno Cię nie było. Nawet zastanawiam się dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie. Biegnę już na Twoje włości, zwykłe przeoczenie za pewne.

   Usuń