poniedziałek, 25 lipca 2022

Ścieżka spacerowa

 Wybieramy się do Cieplic Śl.-Zdrój. Będziemy wędrować odtworzoną ścieżką spacerową. Głównym pktem będzie odrestaurowana wieża widokowa pobudowana w 1895 r. o wysokości 16 m. na górze Sołtysia. Idziemy początkowo uliczkami miasta, mijamy duży obiekt "Pogodnej jesieni". Nawiasem, pisząc - mam wątpliwości co do tej pogodnej jesieni w takich przybytkach. Wokół nas rozciągają się piękne widoki obsianych pól - złoci się dojrzałe zboże gotowe do żniw. Gdzieś w oddali majestatyczny  widok Karkonoszy z "królową" Śnieżką. Jest tak przyjemnie. Wchodzimy na szczyt góry Sołtysia gdzie stoi dumna odnowiona wieża, dobrze zabezpieczona coby krzywda nikomu się nie stała. Drzwi szeroko otwarte zapraszają każdego wędrowca w swe wnętrze. Póki co nie skusiłam się na wejście. Odwiedzę ją jesienią jak okolice nabiorą kolorów i będą ładniejsze widoki. Strome było podejście to i zejście musiało być podobne. No dobrze udało się, szkód w ludziach nie było. W komplecie idziemy dalej wg mojego planu. Wychodzimy z zalesionych terenów i idziemy między polami, mijamy dawny  naturalny pkt widokowy "Panorama". Po dłuższej chwili przekraczając ulicę znajdujemy się przy kolejnym punkcie widokowym zwanym "Morskie oko". Dwie ciekawe skały, a między nimi był mały staw - niestety obecnie to już tylko zarośnięta kałuża z resztką wodą. Na terenie Cieplic jak i całej Jeleniej Góry było w latach przedwojennych bardzo dużo takich oznakowanych czasami zabezpieczonych miejsc, gdzie były naturalne pkty widokowe. Wędrujemy dalej, wreszcie wychodzimy na tereny nowo pobudowanego osiedla i tutaj kończymy nasz spacer. Sama ścieżka spacerowa prowadzi jeszcze dalej gdzie można zobaczyć kolejne ciekawostki stworzone przez naturę. 


Wygląd zboża jak dawniej wysokie źdźbła

"Morskie oko"


22 komentarze:

 1. Olu, oglądam na bieżąco Twoje ciekawe zdjęcia ukazujące piękno przyrody, ale często nie nadążam z komentowaniem. Złociste pola, piękne kwiaty, skały oglądam z wielką przyjemnością na Twoich zdjęciach. Pozdrawiam i życzę dobrego tygodnia :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Nie przejmuj się Lusi. I mnie się zdarza nie wpisać komentarza na czas. Dni za szybko mijają, a tyle jest różnych ciekawych rzeczy do zrobienia.

   Usuń
 2. Jestem ogromną zwolenniczką przyrody dlatego z wielką przyjemnością oglądam Twoje zdjęcia. Zawsze są urzekające, zachwycające.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo przyroda już taka jest, że tylko zachwycać się można. A za miłe słowa dziękuję.

   Usuń
 3. Z prawdziwą przyjemnością się z Tobą wędruje po Twoich ścieżkach. A zdjęciami się nieustannie zachwycam - każdym z osobna. Są niezwykle wymowne i urokliwe. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się zachęcić do wychodzenia z domu, rozejrzenia się wokół siebie. A kto może to wyjścia poza miasto.

   Usuń
 4. Cudnie uchwycone chwile.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna ta odnowiona wieża, te nowe nieraz szpecą krajobraz. Nie dziwię się, że czekasz do jesieni, aby obejrzeć z niej roztaczający się widok. Takie są właśnie najładniejsze o tej porze roku. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, za dużo tam stali i te konstrukcja dziwaczne. A jesienne widoki potrafią zachwycić

   Usuń
 6. Fajnie, że masz ekipę do wędrówek, wspaniałe ku temu ścieżki, no i niegasnący zapał. Mam nadzieję, że nigdy nie zatracisz tej radości z miejsc, które masz blisko domu bo takie spacery i ogrom zieleni wokół naprawdę mają moc. Można chodzić bez końca.
  Radosnego tygodnia, moc serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Tak tereny wokół mamy przepiękne, chociaż nie każdy to zauważa, Jak długo sił starczy tak długo będę wędrowała. Spacery i fotografia to bardzo przyjemne zajęcie.

   Usuń
 7. Jakie piękne tereny ! Macie tam gdzie spacerować i ukształtowanie terenu ciekawe, i człowiek się nie nudzi. Teraz widzę jak blisko byłam niedawno na urlopie, ale do Cieplic nie zajechaliśmy... Niestety. Wzdycham ze smutkiem. Urlop za krótki był i czasu mało. Na pewno chcę wrócić jeszcze w te okolice. Pozdrawiam serdecznie :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A warto. Rozumiem kiedy jedzie się na krótki urlop to zawsze punktami zainteresowania są te najważniejsze miejsca opisane w przewodnikach. Takie miejsca jakie ja pokazuję w większości znane są tylko tubylcom i to nie zawsze.

   Usuń
 8. Piękny spacer - dziękuję :)Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 9. Z Twoich okolic Śnieżkę widać inaczej niż z moich gór. Czyni wrażenie.
  Właśnie, naturalne punkty widokowe. Mam wątpliwości co do słuszności stawiania wielkich i drogich wież widokowych.
  Wśród zdjęć widzę takie, które i ja zrobiłbym, na przykład z brzozą pod lasem :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na góry można spoglądać z różnych stron i zawsze będą robiły duże wrażenie. Stawianie nowoczesnych wież, jest koszmarne - wyglądają jak kupa złomu. Mam słabość do brzóz i zawsze wyszukuję je.

   Usuń
 10. Dziękuję Olu za wspaniały wirtualny spacer. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. To miałaś udany spacer.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń