niedziela, 6 października 2019

63 Cieplice/J. Góra cz. 2

Dzisiaj ciąg dalszy wędrowania po ścieżkach spacerowych wokół Cieplic. Tak jak w poprzednim tygodniu przeszłyśmy głównie ścieżkami oznakowanymi jako zielony szlak, tak dzisiaj trochę dłuższy odcinek oznakowany czerwonymi znakami, korzystając z kilku skrótów oznaczonym żółtym kolorem. I tutaj również fajnie i czytelnie oznakowana ścieżka. I mimo, że miejscami łączyło się kilka ścieżek nie można było pomylić się. Na rozstajnych miejscach stoją słupki z opisami. To była sama frajda przejść tymi dróżkami. mimo, że znam te miejsca z lat dzieciństwa, mieszkałam w okolicy to teraz odkrywałam je na nowo. W kilku miejscach zaznaczone były punkty widokowe lub inne ciekawostki. Ścieżki są przystępne dla każdego, tutaj nie można zmęczyć się. Jak ktoś chce trochę zaznać podchodzenia pod górkę to może wdrapać się na pagórek gdzie znajdują się ruiny wieży widokowej. Od XVIII wieku stanowiło to  ceniony punkt widokowy. Niegdyś było to dobrze zagospodarowane miejsce turystyczne z restauracją skocznią narciarską. Jeszcze w latach 60 można było włazić na drewniany najazd, a z zeskoku zjeżdżaliśmy na sankach. Obecnie zostały tylko ruiny wieży. My tym razem zostawiłyśmy to miejsce na inny czas, bo na pewno wrócimy w te strony jeszcze nie raz. Resztę wrażeń niech opisują zdjęcia. 

na mapie zaznaczyłam grubą linią jak wędrowałyśmy


"morskie oko"


W rozkroku


Owoc magnolii

To tylko wybrane atrakcje jakie można spotkać wędrując wokół Cieplic. A wszystko to stworzono dzięki kilku zapaleńców, pasjonatów turystyki nie koniecznie tej wyczynowej i brawa im za takie pomysły.

13 komentarzy:

 1. Cudowne widoki prawdziwa jesień już się zaczyna

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny pomysł z tymi ścieżkami. Nie trzeba daleko iść, żeby i leśny klimat poczuć i ładnymi widokami się nasycić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, trzeba tylko chcieć na przekór przeciwnością wszelakim.

   Usuń
 3. Spacer ze wszystkimi atrakcjami, i góreczki, i las, i piękna jesienna pogoda; a wiesz, Olu, że te białe brzydkie grzyby są jadalne? ale tylko młode, to czernidłak kołpakowaty; nie próbowałam, nie miałam odwagi:-) pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to wszystko parę kroku od domu. Ja jedynie prawdziwki i podgrzybki uważam za fajne grzybki, resztę lubię tylko fotografować.

   Usuń
 4. Śliczne, jesienne widoki malowane słońcem. Jesień jest ogromnie fotogeniczną porą roku.
  Pozdrowienia serdeczne, Oleńko!:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny, korzystajmy z tych pięknych kolorowych dni.

   Usuń
 5. Na piękny jesienny spacer nas zaprosiłaś, mam nadzieję na przyszły weekend znaleźć się w podobnych "okolicznościach przyrody" . Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie się oglądało i co więcej, zainspirowałaś mnie do pochodzenia szlakami dydaktycznymi ;)
  Serdecznie pozdrawiam i dziękuje za odwiedziny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz ciekawsze są takie ścieżki i zachęcają do wychodzenia z domu.

   Usuń
 7. Witaj jesiennie
  Piękna ta jesień w Cieplicach. Dzieki tobie zatęskniłam za wyjazdem w góry. Jak nie teraz, to kiedy?Przecież z dnia na dzień zbliżamy się do listopada. Natura powoli przygotowuje się do zimowego snu.
  Dlatego:
  Ciesz się, że słońce zwycięża słotę
  i świat jak jabłko w dłoniach trzyma.
  Bowiem po dniach jesieni złotej
  nadejdzie skuta srebrem zima.
  Pozdrawiam szumem szeleszczących liści

  OdpowiedzUsuń