piątek, 18 października 2019

66 Bank genów Kostrzyca.

W ramach zajęć na Uniwersytecie trzeciego wieku odwiedziliśmy dzisiaj ciekawe miejsce, a mianowicie Leśny Bank Genów w Kostrzycy, niedaleko mojego miasta. Najpierw wysłuchaliśmy ciekawego wstępu - tzn. w skrócie czym zajmuje się ten bank. Ogólnie rzecz ujmując stara się pozyskiwać nasiona z drzew i roślin leśnych genetycznie zdrowych i przechowywać w celach umożliwienia odtworzenia leśnych zasobów. W dalszej części zajęć, zwiedziliśmy hale, gdzie pozyskuje się nasiona, gdzie bada się siłę kiełkowania, a także jak wygląda przechowywanie materiału. 






Hala krio, tutaj przechowuje się nasiona w temp. -192 C


Kiedy już obejrzeliśmy hale, mogliśmy pospacerować po przyległym terenie tworzącym Arboretum. Jest tutaj wiele ciekawych drzew, krzewów i innych roślin. A obecnie wszystkie przybrane w piękne kolory jesieni.


















Arboretum jest udostępnione bezpłatnie, można spędzić tutaj miło czas, poznając wiele gatunków roślin. Stanowi żywy bank genów, w którym są przechowywane egzemplarze najcenniejszych przedstawicieli chronionych oraz ozdobnych gatunków roślin. Warto tutaj zaglądnąć wiosną, kiedy kwitną magnolie i różaneczniki, jak i teraz jesienią.


2 komentarze:

  1. O, to ciekawe miejsce i zamysł przechowania zdrowych gatunków dla przyszłych pokoleń; ciekawa jestem, czy zasoby są wymieniane co jakiś czas, czy może są zamknięte na wieki w tych wielkich zamrażarach; jesień w najładniejszym wydaniu, kolory, dywany liści, cud natury, w tropikach takich nie mają:-) pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak zasoby są wymieniane. W zależności jakie gatunki w jakich temperaturach są przechowywane. Najdłużej przechowywane są do 30 lat, te w komorach krio.

      Usuń