niedziela, 7 maja 2023

Miejskie zielone enklawy.


Dzisiaj zabieram Was na raczej krótki spacer przyrodniczo – fotograficzny w okolice miejsc zielonych mojego miasta. Fragment parku na Wzgórzu Kościuszki oraz okolice stawu Mickiewicza. Wszystko byłoby fajniejsze gdyby pogoda dzisiejsza była wiosenna, a niestety dzisiejszy dzień pogodowo bardziej przypominał wczesne dni przedwiosenne. Dobrze, że chociaż nie padało, ale czapka i rękawiczki przydały się. Jedynie zieleń w różnych tonacjach nic sobie z tego nie robiła.
I tym słonecznym akcentem kończę ten mało wiosenny spacer, szybko do domu na gorącą herbatę.18 komentarzy:

 1. Wbrew pozorom w miastach jest sporo terenów zielonych, gdzie można odpocząć. Znam to z autopsji, mieszkam w takiej betonozie i wyjście do parku, czy też nad jezioro jest dla mnie prawdziwym ukojeniem. Piękne zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze miasta dbają o takie oazy zieleni, zabudowują każdy skrawek...

   Usuń
 2. Zaskakująca jest przyroda w tym stanie wczesnego obudzenia, drzewa mają dziwne kwiatostany, listki jak nie listki wydobywają się z pąków, ciekawe masz koło siebie te kwiatuszki fioletowe, to psiząb:-) serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie nie zawsze zauważamy początki rozwoju liści na drzewach, a one ciekawe bywają. Dzięki za podpowiedź nazwy tych nowych kwiatków, które chyba pierwszy raz widziałam.

   Usuń
 3. Piękne oazy zieleni w Twoim mieście. Jak zawsze wspaniałe zdjęcia.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba przyznać, że trochę takich miejsc jeszcze jest, chociaż trochę już miejscami kurczą się.

   Usuń
 4. Niezły cyrk z tegoroczną wiosną bo kto to widział, żeby w maju nosić czapkę i rękawiczki. Ja też ubolewam nad tym, że nadal chodzę w płaszczu, który nosiłam w lostopadzie. Zdjęcia super, widać dużo zieleni chociaż byłoby jeszcze piękniej gdyby ta zieleń była skąpana w słońcu, a to słońce świeciło na ziemię wprost z oszałamiająco błękitnego nieba. Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czas przyzwyczaić się do kaprysów pór roku i polubić to co nam wszechświat ofiaruje, póki ludzka ręka i rozum nie popsują.....

   Usuń
 5. Zielone to Twoje miasto, czego nie mogę napisać o swoim. Chociaż ogólnie na Śląsku jest dużo zieleni wbrew pozorom i wystarczy pojechać kilka kilometrów za miasto i już jest super. Dobrze, że odchodzi się powoli od betonozy i zaczynamy doceniać takie miejsca. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie narzekam zbytnio na brak zieleni, chociaż..... Na szczęście jeszcze wszystkiego nam nie zabetonowali, próby już są.

   Usuń
 6. U Ciebie jest zdecydowanie bardziej zielono niż u mnie, znaczy liście na wszystkim są większe. Piękny psi ząb, niesamowity kolor, taki energiczny.
  Miłego dnia, cieplejszego, bez konieczności gorącej herbatki po powrocie z kolejnego spaceru :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny. Wkrótce te dysproporcje wyrównają się i będzie wszędzie ładnie.

   Usuń
 7. Wspaniale "złapałaś w kadr" przyrodę budzącą się wiosennie. Mimo niskich temperatur zieleń na drzewach jest obłędna - ma taki świeży, nasycony kolor! Bardzo lubię ten czas:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest pięknie, oczy wypoczywają. Oby jak najdłużej było tak ciekawie.

   Usuń
 8. Witaj rozkwitającą połówką maja Olu
  Jesteś Mistrzynią w dostrzeganiu pięknych szczegółów.
  Pozdrawiam nadchodzącym Dniem Niezapominajki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, to fotografowanie wyczuliło mnie na takie niezauważalne detale.

   Usuń
 9. Dzisiaj u mnie też taka pogoda, jaką miałaś na swoim spacerze. Tyle że liście już się rozwinęły na niemal wszystkich drzewach. Jeszcze dęby zwlekają, ale i one powoli się zielenią.
  Patrząc na zdjęcia stawu, trudno wyobrazić sobie, że jest w mieście.
  Krzysztof Gdula

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka dni słonecznych i mokrych, a zieleń zawładnęła prawie wszystkim co ma się zielenić.

   Usuń