czwartek, 12 października 2017

Wystawy.....

Dzisiejszy wpis raczej nie typowy jak dla mnie. Nie będzie to wędrówka w plener, a wizyta na dwóch jakże różnych wystawach. Najpierw zawędrowałam do mini muzeum przy fabryce  Zorka  . Mieszkańcom Jeleniej Góry jest znana od szeregu lat. W latach 50, 60 Jako niewielki zakładzik produkowane były klocki drewniane, a później inne edukacyjne zabawki. O dziwo wiele osób w moim wieku dobrze zna te produkty z lat dziecinnych. Obecnie dzieci znają tylko elektroniczne zabawki, a szkoda.


  
 
 

Dobrze było dowiedzieć się, że fabryka ma się dobrze i w dalszym ciągu rozwija się. Lekki smutek, że już to jest inny zakład.      

Dzisiaj z kolei zupełnie inne klimaty. W ramach zajęć na Uniwersytecie III wieku z historii sztuki odwiedziłam czasową wystawę w Muzeum Karkonoskim.

 

Wystawa prezentuje najciekawsze przykłady jeleniogórskiej architektury tego okresu. Atrakcją wystawy są aranżacje wnętrz: przedpokoju, kuchni, jadalni, gabinetu pana domu, saloniku pani domu. Styl secesyjny trwał od ostatniego dziesięciolecia XIX w. do drugiej dekady XX w. W nie jednym domu naszych rodziców pewnie było sporo podobnych przedmiotów.  Kuchnia i jadalnia 

Gabinet pana domu. Proszę zwrócić uwagę na ciekawy fotel przy biurku

 
 

I salonik pani domu z różnymi bibelotami


 

A na koniec  oryginalne plany architektoniczne budynków.


 
 

Warto jest zwiedzić wystawę, a także przejść się ulicami miasta i przyjrzeć się architekturze istniejących budynków. Na szczęście od pewnego czasu powoli ale sukcesywnie szereg budowli odzyskuje dawny świetny wygląd. Zapraszam na blog jak i na wystawę.

 
 

 

6 komentarzy:

 1. Inaczej,ale równie ciekawie :)
  Pozdrawiam cieplutko Olu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam kiedyś na spacerze fotograficznym po własnym mieście i ze zdumieniem odkryłam kilka ciekawych detali. A wystarczyło jedynie spojrzeć do góry na fasady kamienic.
  Warto zatem czasem zwolnić i uważnie przyglądnąć się otoczeniu.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Maniu. Ja raz w roku wybieram się pospacerować po swoim mieście jako turysta. I wtedy spoglądam na budynki, dostrzegam piękno architektury, które nie widzi się goniąc nie wiadomo za czym.

   Usuń
 3. Obie wystawy świetne! Drewniane zabawki uwielbiałam (ileż to drewnianych domków wybudowałam! Secesja to piękny styl w sztuce. Muszę sprawdzić, czy w niedzielę jest ta wystawa czynna, bo wygląda zachęcająco!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystawa w muzeum jest czynna do grudnia. Poniedziałki nieczynne, w środy wstęp wolny. Warto zwiedzić.

   Usuń