piątek, 21 maja 2021

Bukowiec

 Zapowiadali spokojny suchy słoneczny dzień. Skorzystałam z tego i zdecydowałam się podjechać autobusem do Kostrzycy i przejść dalej do Bukowca. Byłam ciekawa co zmieniło się od mojego ostatniego pobytu, a było to dość dawno. A przecież przed pandemią bywałam tutaj często. Od kilkunastu miesięcy prowadzony jest generalny remont części szosy jak i mostu na Jedlicy, wprawdzie jest udostępniony prowizoryczny most. Jednak przejazd samochodów jak przejście pieszych jednocześnie to istna ekwilibrystyka. No nic udało się. Dalej krótki marsz chodnikiem i przejście przez podwórko - na szczęście brama otwarta i już jestem na grobli otaczającej jeden ze stawów w parku krajobrazowym obok pałacu Bukowiec. Znalazłam się wreszcie w innym świecie. Spokój nie widać żadnych ludzi. Towarzyszą mi tylko łabędzie, kaczki i przepiękne trele ptasie. Przechodzę obok dwóch kolejnych mniejszych stawów, mijam budynek pałacu. I kolejne moje kroki kieruję do kawiarenki, tradycyjnie ile razy tutaj jestem zaglądam do kawiarenki lubię ten moment. Posiedziałam na słonku, pomarzyłam odpoczęłam i poszłam jeszcze dalej w pobliże kolejnych stawów. Wszędzie pięknie zielono, kolor zielony bardzo uspakaja. Zastanawiało mnie tylko to, że nie ma właściwie żadnych kwiatów. W poprzednich latach wyglądało to inaczej. Przechodząc obok jednego ze stawów zdziwił mnie wygląd powierzchni. Woda jakby kwitła na biało. cała niemal powierzchnia pokryta jest białymi kwiatkami. Staw zwany jest "staw ponurej kapliczki", a na brzegu jest grota z kapliczką. Na stawie pływała rodzinka kaczki łyski. Maluchy były przepiękne w swym wyglądzie.  Trudno było sfotografować bo matka sprytnie je prowadziła wśród trzcin. Napatrzyłam się, przemyślałam to czy tamto i mogłam wracać do domu. Na przystanek wróciłam okrężną drogą, żeby znowu nie narażać się przechodząc prowizoryczny most. Niestety jazda powrotna nie była komfortowa, pasażerowie nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa, wysiadłam w połowie drogi i wracałam pieszo do domu. To był w sumie udany wypad. A resztę opowiedzą zdjęcia.


Dziękuję za odwiedziny i pozostawienie słowa komentarza.


26 komentarzy:

 1. Witaj pomaturalnymi kasztanami Olu
  I znowu z przyjemnością powędrowałam z Tobą, co chwila zatrzymując się nad każdym cudeńkiem spotkamym po drodze
  Pozdrawiam zapachem bzu z mojego ogrodu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to tylko część atrakcji tego miejsca. ja skupiłam się na materii ożywionej.

   Usuń
 2. Bukowiec znam tylko w wersji jesiennej, ale ta wiosenna też jest przeurocza. Nie pamiętam tylko tej groty z Matką Boską to nowość czy coś przeoczyłem. Fajnie było wrócić w znajome miejsce choć o zupełnie innej kolorystyce. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bukowiec jest przyciągający o każdej porze roku. Żałuję, że miałam taką długą przerwę w odwiedzinach tego miejsca. Grota z kapliczką jest od czasów założenia parku, przy ścieżce na prawo od ruin opactwa, na przeciw jednego ze stawów.

   Usuń
 3. Jak tam pięknie !!! Gdy czytam o konkretnych miejscach to od razu włączam mapę i sprawdzam gdzie to jest i co jest w pobliżu. Urokliwe okolice ! Cudne zdjęcia kwiatów !!! Pięknej niedzieli życzę !

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo kojące kadry, bo przepełnione pięknem natury. Wiosna zimna i deszczowa, więc i zieleń bujna oraz soczysta. Wspaniały spacer, z przyjemnością towarzyszyłam Ci w nim Olu, dzięki pięknej fotorelacji!
  Ciepło pozdrawiam życząc miłej i pogodnej niedzieli.
  Anita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiosna jest takim czasem kiedy wszystko budzi się do życia. Zieleń jest taka kojąca. Dziękuję, cieszę się że mogłam sprawić przyjemność.

   Usuń
 5. Jakiż świat jest przecudny, dziwię się mocno ludziom, którzy tego nie zauważają. U nas, na pobliskich stawach, też zakwitły białymi kwiatkami jakieś rośliny wodne, trzeba by zapytać jakiegoś botanika:-)
  Wczoraj okrutnie wiało, pozrywało mi włókninę z papryki, a dziś cudny ranek, napatrzeć się nie mogę, na łąki wyszły sarenki, oglądam je przez lornetkę. Pozdrawiam serdecznie niedzielnym porankiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Przyroda tworzy przepiękne obrazy, to najzdolniejszy artysta. Pogoda dodaje swoje trzy grosze, nie zawsze sprzyja nam.

   Usuń
 6. Ta soczysta zieleń jest jak najlepszy antydepresant :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, wycisza pozwala zebrać pozytywne myśli.

   Usuń
 7. Jaki piękny park w Bukowcu ..., byłem również pod wrażeniem ilości zwierząt, które tam były.
  Pozdrowienia z Indonezji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudnie pokazałaś Olu wiosenny Bukowiec :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ojej! jak pieknie! wszystko mi się podoba..no moze to zdjęcie z rbotami drogowymi tylko dokumentuje zdarzenia...te białe kwiatuszki na powierzchni wody absolutnie zachwycajace! no i łabedz! i lyski malutkie, i malutkie łabądki....swietny spacer! a znak drogi jakubowej przypomnial mi , ze częśc francuskiej zrobiłam...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Tak ostatnie zdjęcie ma tylko udokumentować zakres prac.

   Usuń
 10. Udało Ci się uchwycić piękne kadry i pokazać piękno wiosny. Też uwielbiam ten moment kiedy kacze maluchy wykluwają się z jaj, są rozkoszne, takie puchate i rozczochrane. Nie można przestać na nie patrzeć, takie maluchy to moje ciągłe zachwyty. Fajnie, że powoli urządzasz sobie coraz dalsze wycieczki, jestem pewna, że teraz to już wszystko będzie szło ku lepszemu. Pięknego tygodnia i fajnych wędrówek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Zachwyciły mnie maluch łyski, miały takie fajne rude łebki.

   Usuń
 11. Ależ tam pięknie. Jestem wielką fanką Twoich nie tylko wiosennych zdjęć. Zawsze doskonała ich jakość.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie. Staram się, fotografia to moja wielka pasja chociaż jest tylko amatorem.

   Usuń