czwartek, 12 lipca 2018

41. Miasto

Dzisiaj nie typowy spacer. Wybrałam się na spacer o poranku po moim mieście. No może późnym poranku. Wprawdzie wczoraj obiecywałam sobie, że wstanę skoro świt i wybiorę się na miasto. Póki co ten świt był trochę późnawy, nie szkodzi. Tak jak nie był to wczesny poranek, tak i nie było to całe miasto. Moje miasto jest jednym z dłuższych miast, w najdłuższym miejscu jest to ok. 30km. Jak za pewne wiecie moim miastem jest Jelenia Góra, którą otaczają cztery pasma gór - Izerskie, Kaczawskie, Rudawy Janowickie no i oczywiście najpiękniejsze  - Karkonosze. Więcej wiadomości można oczywiście znaleźć w internecie. No dobrze napiszę jeszcze, że to jest bardzo ładne miasto. A teraz wyruszamy na spacer. Ograniczyłam się tylko do głównej ulicy-deptaka i najbliższych okolic Starego miasta. Główny deptak stanowi ulica 1go Maja, a dalej niech przemawiają zdjęcia.


Zderzenie dwóch epok, która architektura ciekawsza nie mnie rozsądzać.
Ciekawy mural zaprasza na smaczną kawę i chwilę rozmowy kiedy tylko znajdzie się chętny rozmówca.A po chwili zaciekawia dziwny twór ludzkiej wyobraźni - "Porwanie Europy"A tu już nasz symbol - "Jelonek", który przyciąga do siebie licznych młodych turystów.


 
Po przekroczeniu jednej z bram zwanej Wojanowska - strzegącej wejścia w obręb średniowiecznego miasta znajdujemy się na kolejnej ciekawej uliczce. To już fragment miasta poza "murami"

I takie budowle jeszcze są- onegdaj był to piękny pałacyk dawnego mieszczanina lub bogatego kupca. Obecnie lata świetności ma za sobą, a szkoda. Mogę tylko ubolewać, że nie doczekał lepszych czasów ani bogatego właściciela, który dałby mu szanse zabłysnąć piękną elewacją.
I wreszcie po dłuższym czasie wróciłam na swoje osiedle, równie ciekawe - chociaż jak to osiedle architekturą nie powala.
Dziękuje za to, że zechcecie ze mną przespacerować się. Moje miasto zaprasza nie tylko na wirtualny spacer ale i rzeczywisty, to miasto jest tego warte.
16 komentarzy:

 1. wczesny poranek ma swoje plusy, bo przypadkowi przechodnie nie przeszkadzają w robieniu zdjęć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałaś możliwosc pochodzenia po chyba całkiem pustych uliczkach, jeszcze większosc mieszkańców pewnie spała. Bardzo ładne jest Twoje miasto. Kolorowe i chyba czyste. Byłam w nim raz bardzo dawno temu i nic juz nie pamiętam z tamtych odwiedzin.
  Pozdrawiam serdecznie, Olu!:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, przeszkadzały tylko liczne samochody. Miasto faktycznie ładnieje, gdyby jeszcze mieszkańcy bardziej dbali.

   Usuń
 3. Warto było wstać wcześniej, aby zrobić takie ładne zdjęcia gdy miasto budzi się ze snu. Proszę o więcej :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogłam jeszcze wcześniej wybrać się, ale .... Nic to następnym razem tak zrobię.

   Usuń
 4. Raz na jakiś czas zdarza nam się przejeżdżać przez Jelenią w drodze do Bazy pod Ponurą Małpą w Szklarskiej, i jakoś tak bokiem bierzemy to miasto, same markety, i już po Jeleniej; a to takie piękne miasto w Twoim obiektywie; kilka lat temu zafascynował nas Dolny Śląsk, w każdej mijanej miejscowości jakieś ruiny pałacowe, stare cmentarze, ach, jak uwielbiamy takie klimaty; w przyszłym tygodniu wybieramy się do Głuchołaz na festiwal piosenki turystycznej, daleko, do Rumunii byśmy dojechali; ale lubimy takie imprezy, więc i droga niestraszna:-) Olu, skąd wzięłaś się na Dolnym Śląsku? wiem, że co człowiek, to odrębna historia; jeśli to niegrzeczne z mojej strony takie wypytywanie, to nie odpowiadaj, zrozumiem:-) pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marysiu, Jelenia Góra zmienia się z roku na rok. Jeszcze wrócę na ulice mojego miasta. Co do Twojego pytania - skąd się wzięłam? Krótka odpowiedź - od urodzenia, no może nie tak dokładnie bo urodziłam się w najbardziej na zachód wysuniętym koniuszku kraju ale cały czas to jest Dolny Śląsk. A po kilku latach zamieszkałam tutaj i tak z krótką przerwą na studia we Wrocławiu tak sobie mieszkam długie lata w tych pięknych stronach.

   Usuń
 5. Piękne jest Twoje miasto. Byłam w nim bardzo dawno temu i chociaż było wtedy nieco zaniedbane to bardzo mi się spodobało.
  Dziękuję za wspaniały spacer.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miasto zmienia się z roku na rok, staje się piękniejsze. A właściwie wraca do swego niepowtarzalnego klimatu z przed lat.

   Usuń
 6. Dziękuję za ten spacer

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładnie światło poranka zagrało na Twoich zdjęciach. Dzięki Tobie mogłam zobaczyć wiele pięknych miejsc w tym mieście - dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasami ludzie nie doceniają tego miasta, a tu mamy ciszę i dużo zieleni. W sumie to wszędzie blisko, nawet pendolino jeździ. Zrobiłaś piękne zdjęcia "naszej mieścinie" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ma wiele ciekawych miejsc i pięknieje z dnia na dzień.

   Usuń