poniedziałek, 15 maja 2017

31. cd. spaceru w okolicach Cieplic

Tak się złożyło, że dwa dni pod rząd  spacerowałam w okolicach Uzdrowiska Cieplice. Tym razem nie będę już wiele pisała pokażę te piękne okolice, gdzie warto spacerować. Pogoda dopisała to dodatkowo było bodźcem do wyjścia z domu.
 

W tym lokalu przed laty był kręcony fajny film "Gazda z diabelnej"


 

Jeden z ciekawszych budynków sanatorium a niegdyś -      

           "Historia obiektu: Murowany, tynkowany, dwukondygnacyjny z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem mansardowym, ceramicznym; bryła trójskrzydłowa.
Zbudowany (wg H. Dziurli z wykorzystaniem murów wcześniejszej budowli) w 1730 r. Fundator pałacu nie jest znany. Prawdopodobnie inicjatorem budowy była działająca na terenie Cieplic i Malinnika dla kupiecka rodzina J. Römischa (inicjały fundatora wkomponowane w kratę nadświetla portalu i na sklepieniu na parterze). Budowla reprezentuje dojrzałą fazę baroku z elementami rokoka; wykonanie projektu przypisywane architektowi K. Jentschowi (wg G. Grundmanna). Z czasów budowy zachował się wystrój elewacji, sklepienia i stropy wnętrz. Na początku XIX w. pałac sprzedany został rodzinie Schaffgotschów. W swojej monografii Cieplic z 1830 r. J. Bergemann nazywa budowlę hrabiowskim domem z pokojami gościnnymi, który wcześniej (zapewne na początku XIX w.) użytkowany był jako wdowi pałac dla członków rodziny Schaffgotschów." Inf. z netu.


 

Trafiłam na imprezkę prozdrowotną i taniec zumby.


 

I byłoby na tyle spacerów po najbliższej okolicy, nie powiem pewnie jeszcze nie raz będę w tych miejscach. Mnie to nigdy nie znudzi się. Nie zawsze można podróżować po dalekim świecie. Mój daleki i rozległy świat to Karkonosze, Kaczawy, Rudawy Janowickie, Izery. Czy to jest mało?

2 komentarze:

  1. Owocny spacer. Zdjęcia przecudne... Czy mogę do celów edukacyjnych wykorzystać fotkę z biedronką?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje, możesz jak najbardziej, a jak jeszcze pochwalisz mnie przed uczniami to będę rada. Pozdrawiam

      Usuń