niedziela, 23 czerwca 2024

Polne kwiaty

Jestem trochę uziemiona co do dalszych wędrówek. Sprawdzam więc czy cokolwiek ciekawego znajdę na swoim osiedlu. Zainteresowały mnie polne kwiaty.

Gwiazdy zdwoiły pracę,

Szepcąc ziemi:

Nie bój się, nie bój

i ziemia na wznak się obraca

kwiatami

ku niebu.

(M. Pawlikowska-Jasnorzewska)

Ślaz piżmowy

Szczeć pospolita

Dziurawiec zwyczajny

Lucerna


Dzika marchew

Lotos japoński

Lotus

Koniczyna białoróżowa


Arcydzięgiel


Wyka


Rumień żółty


Goździk kropkowany

                                    Dzwonek rozpierzchły
Pięciornik biały

Dzika róża

Żmijowiec


Oprócz kwiatów nie omieszkałam dodać moje ulubione brzozy. A także pięknie pozującą pliszkę


Dziękuję za wyrozumiałość, być może mało ciekawe są już te moje wpisy. Mam nadzieję, że jeszcze wrócę do wędrówek.
29 komentarzy:

 1. Olu, wiem że nie zawsze człowiek może się wybrać gdzieś daleko w ciekawe miejsca, ale całkiem blisko jeśli tylko umie się PATRZEĆ można dostrzec tyle piękna! Wspaniale sportretowałaś te polne pełne skromnej urody kwiaty. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę żebyś odbyła jeszcze niejedną wędrówkę :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. To piękna cecha umieć dostrzegać piękno w drobiazgach. Jestem pod wrażeniem bioróżnorodności roślinnej w Twojej okolicy. U mnie to tylko pokrzywy. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od kiedy pasją moją jest fotografia, a nie miałam i nie mam warunków do zwiedzania świata bliższego czy dalszego skupiam się na tym co mam wokół siebie. Był czas, że nie skupiałam się na takich drobiazgach. Teraz każda roślinka jest poddawana oględzinom. Nauczyłam się dostrzegać piękno.

   Usuń
 3. Absolutne nie do znudzenia! Każdy, nawet najskromniejszy kwiat ma swoją niepowtarzalną urodę, no a łąka i brzozowy zagajnik to jedna z najpiękniejszych rzeczy na świecie. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie kwiaty czy to ogrodowe, czy polne są piękne, ich kolory kształty są zachwycające. Piękne są te u babć w ogródkach przydomowych, jak i te w pięknie wypielęgnowanych ogrodach prywatnych jak i pałacowych.

   Usuń
 4. Olu, oczywiście życzę Ci powrotu do wędrówek, ale i przegląd kwiatów łąkowych przygotowałaś naprawdę imponujący! Podziwiam, że Ty je wszystkie rozpoznajesz i nazywasz... a brzoza jest też moim ulubionym drzewem, dlatego w swym małym ogrodzie, mam aż dwie ;-))
  Pozdrawiam najserdeczniej!
  Anita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie. Anito, nie wszystkie nazwy już pamiętam, czasami muszę się wspomóc.

   Usuń
 5. Podziwiam, że tak dużo polnych kwiatów jest u Was. Te strzyżone trawniki wyglądają może ładnie, ale brak im różnorodności. W miejscowości, gdzie mieszka nasza córka coraz więcej jest łąk kwietnych zamiast trawników w parkach czy też przy domach. Może to się zmieni w miastach. W naszym ogrodzie też trochę zmieniliśmy podejście do trawy. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas na osiedlu próbują zostawiać takie kawałki łąk. Na jednej dość dużej powierzchni, nawet specjalnie obsiali mieszanką nasion kwietnych. Pierwszy rok kwitło wspaniale. Na następny już prawie wcale. Prawdopodobnie w złym terminie skosili, nie wiem. Zostały jeszcze obok Galerii w tym roku dominowały margaretki białe i rumień żółty.

   Usuń
 6. Tytuł Twojego bloga najlepiej świadczy o tym czym jest dla Ciebie fotografia. I to naprawdę nie ma znaczenia, co fotografujesz skoro czerpiesz z tego radość i satysfakcję. Nie każdy ma możliwość odbywania dalekich podróży, gdzie łatwo o piękne i ciekawe zdjęcie. Prawdziwym talentem wykazują się Ci, którzy potrafią odnaleźć piękne kadry blisko domu bo to też jest nielada sztuka. I do tego grona zaliczasz się Ty bo nieustannie nam pokazujesz jaką inspiracją może być najbliższa okolica. Piękne zdjęcia.
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne słowa, dziękuję. Nasza ziemia ma tyle naturalnego piękna. I każdy może go podziwiać, czy to będzie ten malutki niepozorny kwiatek, czy wielkie formacje skalne, szalone wodospady, czy małe strumyki z jeszcze mniejszymi kaskadami. Najważniejsze, żeby coś fajnego zauważyć wokół siebie i tym też się cieszyć. Nie niszczyć bezmyślnie.

   Usuń
 7. Witaj jeszcze czerwcowo Olu
  Jak już pisałam jesteś Mistrzynią w dostrzeganiu szczegółów.
  Pozdrawiam końcówką półrocza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak pół roku minęło, za szybko, za burzliwie dosłownie i w przenośni. My cieszmy się jak kto może tym, co nam nasze życie daje. Dziękuję za każde słowo co daje więcej siły i chęci do dzielenia się z Wami tym co nas otacza, a piękne jest.

   Usuń
 8. Piękne zdjęcia! Zwłaszcza podoba mi się ta ptaszyna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Twoje fotografie są piękne i " dociekliwe", więc posty tym samym bardzo ciekawe. Strofa też genialna...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, miłe słowa. Tak piękną naturę można w słowach poezji pokazać, jak i w obrazach czy fotografii.

   Usuń
 10. Zadziwiające bogactwo różnorodności na jednym małym osiedlu. Jak wielokrotnie powtarzam masz dar obserwacji i talent fotografowania. Życzę również, żeby udało się wrócić i do dalszych wycieczek, choć mając takie otoczenie można i tu odnajdywać skarby. Ja również nieco uziemiona z powodu złamanej kości stopy. Teraz są takie udogodnienia, jak ortezy, ale nie chcę szarżować, aby jej noszenie nie trwało zbyt długo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Właśnie fotografia nauczyła mnie innego uważnego spojrzenia na to co jest wokół. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

   Usuń
 11. Aleksandro, z przyjemnością obejrzałem zdjęcia polnych kwiatów. Obejrzałem i… poczułem tęsknotę.
  Nie tłumacz się, nie. Jeśli umie się patrzeć, jeśli patrzy się z odpowiednim nastawieniem, w zwykłym polnym kwiecie zobaczy się dużo, mianowicie piękno lata. Ty to potrafisz.
  Kilka godzin temu wróciłem z Sudetów. Zrobiłem porządek wokół siebie i nadrabiam blogowe zaległości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Krzysztofie za dobre słowo. Fotografia wyzwala w człowieku inne uważniejsze spojrzenie na naszą przyrodę. A właśnie teraz jest "wysyp" kolorów i kształtów. Chyba Jesteś jak zwykle zadowolony z pobytu w Sudetach. To jest ciekawe pasmo górskie.

   Usuń
  2. Tak, zadowolony, ale i jak zwykle odczuwam niedosyt. Chciałoby się więcej zobaczyć i przeżyć.

   Usuń
 12. Takie małe, a takie ładne ... zawsze zwracam uwagę, co kwitnie tam nisko, i wyrosłam już z fascynacji egzotycznymi pięknościami, podobają mi się nasze, może pospolite, ale gdy pochylić się niżej, widać ich nienachalną urodę:-) serdeczności, Olu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak te nasze łąki, miedze są nieraz usłane tym fajnym drobiazgiem.

   Usuń
 13. Przepiękne ujęcia wiosenno-letnich kwiatów... mógłbym wpatrywać się w nie naprawdę bez końca. A za żmijowca dziękuję, bo głowiłem się ostatnio jak nazywa się ta roślinka :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, lubię fotografować kwiaty, szczególnie te niepozorne polne.

   Usuń
 14. Piękne są te kwiaty łąkowe u Ciebie. U mnie koszą zbyt często i ich po prostu nie ma.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń