niedziela, 14 kwietnia 2024

Wiosenne ulice i skwery.

 

Wiosna w kwietniu zbudziła się z rana, Wyszła wprawdzie troszeczkę zaspana, Lecz zajrzała we wszystkie zakątki:

Aż się dziwią wszystkie dzieci, Że tak w niebie ładnie świeci. Bocian w górę poszybował, Tęczę barwnie wymalował, A żurawie i skowronki Posypały kwieciem łąki, Posypały klomby, grządki I skończyły się porządki. Jan Brzechwa

Kwiecień drzewa przystroił w barwne kwiaty i zieleń. Po ogrodach, po sadach grają ptasie kapele. W. DomeradzkiLi­ście skłę­bio­ne słoń­cem

wok­no zie­le­nią się pcha­ją,

li­ście wy­try­słe smu­ga­mi

drzew wio­sen­ne­go raju.

Słoń­ce się ta­rza po mu­rach

krwa­wią­ce pla­mą ce­gieł;

park - zielenistą górą

w nie­bo

alei sze­re­giem

wy­strze­lił. K. K. Baczyński

Wciąż pro­mie­ni­ściej;

Śmie­ją się drze­wa,

Z pod pę­ków li­ści.

Sza­ry skow­ro­nek,

Wzbił się w ob­ło­ki,

Dzwo­niąc jak dzwo­nek,

Z wie­ży wy­so­kiej. W. Bełza

Zamiast skowronka spotkałam dzięciołka.

24 komentarze:

 1. Wszędzie piękna ta wiosna...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Uwielbiam obserwować jak świat budzi się ze snu, rozkwitają kwiaty, krzewy i drzewa. Jest pięknie. Wspaniale prezentuje się tak ukwiecone miasto.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki ludzie nie pokradną cebulek to będzie pięknie wcześniej kwitły na tych skwerach krokusy.

   Usuń
 3. U Was wiosna całą gębą a u nas w Ostródzie dopiero pączki i maleńkie listki. Gratuluję pięknego zdjęcia z dzięciołkiem, ślicznie pozuje! Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięcioł był tak zaaferowany kuciem, że pozwolił podejść bliżej.

   Usuń
 4. Oczy i serca się radują w otoczeniu takiego piękna. Ślicznie przystrojone są miejskie skwerki. Wszędzie jest coś wartego zauważenia i zachwycenia. Piękne te forsycje. I słodki dzięciołek!
  Pozdrawiam Cię serdecznie, Olu!-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak władze postarały się i jesienią było sporo nasadzeń, jeszcze później powinny kwitnąć róże. Jakiś miesiąc temu kwitły krokusy. Tam gdzie rosną forsycje luzem to pięknie wyglądają. Pod moim blokiem zrobili z nich żywopłot co roku przycinają i przez to kwitną marnie pozostają tylko liście.

   Usuń
 5. Kocham tę wiosenną świeżość ! Piękne kadry ! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia Olu. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudnie! Do tak wiosennych zdjęć słowa wierszy pięknie pasują.
  Żeby jeszcze zatrzymać czas. Chociaż na miesiąc. Żeby się nasycić, zdążyć kwiaty obejrzeć ze wszystkich stron. Jak to zrobić, Aleksandro?
  Krzysztof G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż wprowadzić do głównej pamięci, czyli do serca. Można też prowadzić zielnik. Tak po prawdzie nic nie możemy zrobić.

   Usuń
 8. Cieszę się, że coraz wiecej wartości mają miejskie oazy zieleni i do dbania o nie przykłada się dużą wagę. Nawet w środku dużego miasta można nacieszyć się spokojem, ciszą i wiosną w pełnej krasie. Dla mnie to właśnie osiedlowe trawniki i place są okazją do pierwszego zauważenia wiosennych zmian.
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to pięknie było kilka dni temu. Obecnie niektóre kwiaty dostały wycisk dwie noce mroźne i w górach wrócił śnieg, większość kwiatów jak magnolie zginęły. Na szczęście rabaty z tulipanami przeżyły. Nawet moje bratki na balkonie skuliły się.

   Usuń
 9. Kocham utworzone i zagospodarowane zielone skwery i klomby w środku miasta. Wnoszą one wiele piękna i kolorów. Nawet mój ostatni wpis jest poświęcony tulipanom rosnącym w centrum Katowic -> https://na-sciezkach-codziennosci.blogspot.com/2024/04/1918-tulipanowy-zawrot-gowy.html. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście tulipany przetrwały nagły powrót mroźnych nocy, a w górach opady śniegu.

   Usuń
 10. Aleksandro, byłem dzisiaj na Roztoczu, i oczywiście przyglądałem się kwitnącym drzewom. Przyszło mi do głowy, że chyba jeszcze tak nie było jak jest w tym roku: jeszcze kwitną magnolie i kończą kwitnienie czereśnie. Jakoś tak się pani Florze pomieszała kolejność...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No bardzo pomieszało się pani florze, bo wystarczyły dwie noce mroźne z opadem śniegu w wyższych partiach, żeby magnolie padły, azalie i drzewa kwitnące. jedynie u mnie na osiedlu bzy wytrzymały, bratki, osty kwitnące skuliły się dopiero kiedy w słońce trochę poświeciło odżyły. Jednak wiele kwitnących drzew padło.

   Usuń
 11. Znowu zapomniałem się podpisać, a Google uparcie twierdzi, że nie jestem zalogowany.
  Krzysztof G.

  OdpowiedzUsuń