sobota, 23 października 2021

Sobotni spacer.

 To już siódma wycieczka z cyklu "Spacer po kościołach jeleniogórskich". Dzisiaj jestem w Sobieszowie - dzielnica jeleniej Góry. Będziemy zwiedzać i słuchać historii dwóch kościołów. Jak niemal w każdej miejscowości Dolnego Śląska były zawsze dwa kościoły - Ewangelicki/Protestancki i Katolicki. Tak też jest w Sobieszowie. Z tym, że od powojnia oba są katolickie. Jesteśmy w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pochodzi z początku XVIII w. Posiada drewniane empory, pod koniec XVIII w. dobudowano zakrystię. Wewnątrz jest barokowy ołtarz, ambona, chrzcielnica, drewniane rzeźby. Na przeciw ołtarza - prospekt organowy. 

Zdjęcie z netu.


Drugi Kościół parafialny św. Marcina był wielokrotnie przebudowywany. W XVII w. przyjął styl barokowy. W sąsiedztwie kościoła wybudowana została wolnostojąca wieża. Jest to mały jednonawowy z prostokątnym prezbiterium o spływającym szczycie Kościół. Wnętrze barokowe z prospektem organowym. z XIX wieku. Obecnie bardzo rzadko odbywają się nabożeństwa w tym kościele. Dzisiaj nie było spaceru po bezdrożach. Było zbyt wietrznie i zimno, chociaż świeciło słońce.

Zdjęcie z netu

Odkryte graffiti

14 komentarzy:

 1. Dziękuje Olu za kolejny spacer. Ciekawa te kościelne spacery, bardzo w moim guście, lubię zwiedzać obiekty sakralne, zwłaszcza te poewangelickie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I mnie one podeszły. Tyle tu mieszkam i w kilku kościołach nie byłam.
   A ciekawe historie są z nimi związane.

   Usuń
 2. Ciekawy jestem, czy spacerujecie jakąś zorganizowaną grupą czy tak po prostu spontanicznie? Lubię architekturę sakralną, sam nieraz prezentuję na blogu. Bardzo spodobał mi się kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, chociaż w tym drugim interesująca jest ta samotnie dostawiona wieża i odkryte freski. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to są spacery zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Jeleniej Góry. W ramach "spacerów po jeleniogórskich Kościołach I Wyznaniach". Mimo, że mieszkam tutaj długo wiele ciekawostek poznałam dopiero teraz.

   Usuń
 3. Pięknie wygląda to błękitne światło na jednym ze zdjęć. Światło niebios, światło niebieskie...
  Pozdrawiam Cię ciepło, Olu!;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słoneczny dzień i światła w świątyni trochę utrudniały robienie zdjęć, a zarazem momentami dodawały ciekawego kolorytu.

   Usuń
 4. Bardzo lubię takie wędrówki. Kościoły są zawsze w spektrum moich zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
 5. Olu, bardzo dziękuję za kolejny, piękny spacer. Dzięki Tobie poznałam kolejne interesujące świątynie.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne te Wasze kościelne spacery. Dzięki Tobie mogę poznawać ciekawe obiekty sakralne i ich historię. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj kolorową, ciepłą jesienią Olu
  A tam chyba jeszcze nie byłam. Dziękuję zatem za odkrywającą nowe miejsce wędrówkę.
  Pozdrawiam końcówką października

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedy chodziliśmy z pttk-iem, zawsze wstępowaliśmy na trasie do kościołów i przy okazji dowiadywaliśmy się wielu ciekawych historii, choć niby obiekty były nam znane; podoba mi się pasja Twojej grupy, chętnie przyłączyłabym się, kościoły dolnośląskie są bardziej bogate architektonicznie; pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń