czwartek, 3 czerwca 2021

Cieplice Śl.cz.3

 Dzisiaj trzeci i ostatni póki co spacer po atrakcjach Cieplic. Głównym miejscem spaceru będzie Park Zdrojowy. Chciałabym pokazać kilka obiektów, jakie można tutaj spotkać. Na obrzeżach parku pobudowane zostały jakiś czas temu TERMY. Są tutaj różne atrakcje związane z zabawą w wodzie. Wykorzystywane w jakimś stopniu są wody termalne.
Są baseny wewnętrzne i zewnętrzne. Jestem wcześnie rano, nie ma jeszcze ruchu. Wchodzimy teraz na alejki parku, przed nami liczne drzewa i soczysta zieleń trawników. Wewnątrz parku jest kilka obiektów jak Teatr Animacji i Galeria Zdrojowa. Jak teatr działa dość prężnie, tak we wnętrzach Galerii jakoś siermiężnie jest od lat. Była i jest przeznaczona na restaurację z miejscem na taneczne wieczory. Nie byłam wewnątrz od lat, ale znajomi opowiadają jak tam jest. A przed laty była tutaj ciekawa restauracja z "wyższej półki". Obok tych budynków stoi fajny budyneczek zwany domkiem fińskim. A dalej Muszla koncertowa. Przed pandemią każdego roku od maja do września w każdy weekend odbywały się różne koncerty. Jak przystało na miasto uzdrowiskowe. Na jednej z alejek stoi ciekawy posąg "anioła pokonującego diabła". Pamiętam z lat szkolnych kiedy w pobliskim pałacu odbywały się kursy na drużynowych zuchowych. Kazali nam o północy dojść do tej figury i pogłaskać diabła.


W drugie części parku widać jeden z pawilonów sanatoryjnych "Edward" oraz kilka miejsc z fontannami. Jak dla mnie bardzo słabe.
Spacerujemy dalej, trzeba przyznać, że alejek tutaj nie brakuje istny zawrót głowy. 

W tych nieckach miała być woda i fontanny, nie ma nic.

Na końcu jednej z alejek przy wyjściu z parku stoi ciekawa kapliczka.


Wychodzę z parku, idę uliczkami miasta. Niestety są też mało reprezentacyjne miejsca.

Stary opuszczony szpital z ciekawym pomnikiem św. Kingi, który powstał prawdopodobnie w 1900 roku i miał strzec szpital i chorychBudy działającego na co dzień ryneczku.


Na tym skończymy na tą chwilę spacer po Cieplicach. To nie wszystkie atrakcje miasta są jeszcze dwa ciekawe kościoły jeden ewangelicki w którym każdego roku odbywają się piękne koncerty muzyki organowej. Drugi parafialny pw św. Jana Chrzciciela z barakowym wystrojem i obrazami malowanymi przez ucznia Willmanna. Jest również bardzo ciekawe Muzeum Przyrodnicze. Jednak o tych atrakcjach przy innej okazji opowiem.
16 komentarzy:

 1. Uzdrowiska mają swoją specyficzną atmosferę:-) pojechałabym do takiego, byłabym przykładną i grzeczną kuracjuszką:-) Podobają mi się zwłaszcza stare budowle, pełne oryginalnych zdobień, kolumn, płaskorzeźb, te nowe są za bardzo kosmiczne. Że też nie ma pomysłu, co zrobić z opuszczonym szpitalem, stara solidna budowla. Ależ masz atrakcji u siebie, nie tylko tych miejskich, ale i góry, i przestrzenie, tyle do fotografowania:-) pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest w czym wybierać. Niestety "pesel" zaczyna mi przeszkadzać, a jest bezterminowy wymienić na nowszy nie można. Jednak cieszę się tym co mam w zasięgu nóg. Żal, że tyle piękna marnuje się. Wiele osób tłumaczy mi, że nowoczesność musi być i łatwiej pobudować nowe niż ratować stare zasoby. I nie do końca mnie to przekonuje.

   Usuń
 2. Zachęcasz oj zachęcasz...Cieplice przedstawiasz pięknie. szkoda mi tego starego szpitala bo to bardzo kadny budynek no i budy jarmarczne straszne ale to w wielu miastach tak jest. Teraz jest tendencja budowania ladnych targowisk.Widzialam takie w Grodzisku Mazowieckim, piekne, u nas na Ursynowie tez podobno ma byc. HAla Mirowska, Hala Koszykowa, Bazar Różyckiego wszystko upiekszono.
  Ten oszklony budynek Term jest całkiem ok... odbija się w nim otoczenie. Ladna nowocze4sna konstrukcja. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, zachęcam. Zmiana ryneczku była w planach już dawno, ale zawsze komuś coś nie pasuje.

   Usuń
 3. Wpadło mi w oko krzesło przed Zdrojowym Teatrem Animacji. Nowe czy znowu coś przeoczyłem? Ogólnie Cieplice robią dobre wrażenie i wspomnienia też mamy fajne z jednodniowego pobytu. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzesło jest już kilka lat. Zmieniają się powoli bo powoli ale dobre i to. Boję się tylko, że nowe inwestycje zniszczą klimat uroczego miejsca. Zbyt dużo nowoczesności nie zawsze jest wskazane.

   Usuń
 4. Pospacerowałam kolejny raz z wielką przyjemnością:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, że Dałaś się namówić na spacer. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Czyli byłaś drużynową:).
  Podczas kolejnego spaceru po Cieplicach znów pokazałaś nam coś nowego i chociaż tak jak Tobie pewne rzeczy podobają mi się bardziej a inne mniej to plusów jest zdecydowanie więcej. Na przykład mnóstwo zieleni i sprzyjające wędrówkom tereny spacerowe. Budki bazarowe to przecież częsty element naszego krajobrazu chociaż muszę przyznać, że przydałaby im się modernizacja. Bardzo podoba mi się park zdrojowy, kamienice i krzesło w butach :).
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabawę z harcerstwem skończyłam jako podharcmistrz. Ostatnio są zakusy na tereny zielone - budowa pola golfowego, co wiąże się z zamknięciem i zniszczeniem pięknych terenów za Parkiem Norweskim. Nie mogę zrozumieć dlaczego miasto nie postara się o zakup lub budowę kilku lekkich kramów, pawilonów. Ryneczki zawsze miały rację bytu.

   Usuń
 6. Bardzo miły spacer. Przyznam, że moje największe zachwyty były przy zdjęciach zwierzątek, ależ śliczne. Kocham ptaki, takie małe, a uroku z nich całe multum. Patrzyłam na zdjęcia i tylko myślałam o ich urodzie i o tym, że szkoda, że nie można ich wytulić. hehe No i jeszcze Dzięcioł, nie wiem  czemu, ale uznaję zobaczenie dzięcioła za wielki dar i zwiastun szczęścia. hehe Niech tak będzie w Twoim przypadku. :))) <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja lubię obserwować te maluchy skrzydlate, które nie są łatwe do dobrego sfotografowania. Dzięcioł szybko zorientował się, że jest obserwowany i szybko odleciał, a że przynosił jedzonko maluchom odeszłam, żeby mógł przylecieć.

   Usuń
 7. Witaj późną wiosną Olu
  Jak zawsze dziękuję za szczegóły, które dla mnie są najważniejsze
  Pozdrawiam kwitnącymi, miejskimi łąkami

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ to miasto jest piękne i atrakcyjne pod każdym względem. Jestem zachwycona Twoimi doskonałymi zdjęciami, cudownym ptactwem, przyrodą. No cóż, i niezwykle piękne miejsca. braknie nam życia aby zobaczyć tylko w naszym kraju te malownicze. Oj, marzę aby zobaczyć Cieplice bo niezwykle mnie zachęciłaś do poznania tego miasta.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym miała warunki lokalowe to zaprosiłabym Cię, a tak mogę tylko zachęcać do przyjazdu w te strony. Dziękuję za miłe słowa odnośnie zdjęć. Staram się nie "zniszczyć widoków" zrobieniem kiepskiego zdjęcia. Ja już od dawna twierdzę, że nasz kraj jest piękny.

   Usuń