niedziela, 14 lutego 2021

Maciejowa

Odważyłam się dzisiaj skorzystać z komunikacji miejskiej i wybrać się trochę dalej. Na szczęście krótka to była jazda, a i autobus  w miarę pusty. Jakie było moje zdziwienie kiedy wsiadłam do ozdobionego pojazdu czerwonymi balonami w kształcie serc. Było zabawnie. Wszak dzisiaj święto zakochanych ponoć. Jesteśmy we dwie zaopatrzone w aparaty, będziemy "polować" na ciekawe obiekty, szukać zimowych krajobrazów. Właściwie wszystko nam sprzyja, a przede wszystkim pogoda. Maciejowa cel naszej wędrówki, jest obecnie częścią Jeleniej Góry. W zapiskach można przeczytać, że Maciejowa powstała w drugiej połowie XIII w.  Wieś przeżywała wielce burzliwe dzieje, nie zawsze korzystne.  Wchodzimy na teren wzgórza na którym są resztki założeń parkowych z lat przeszłych. Związane to miejsce było z jednym z właścicieli - Emilem Beckerem, bogatym biznesmenem. Wyremontował pałac (po którym obecnie nie ma śladu), oraz pobudował wieżę widokową. W parku tym znalazło się równie Mauzoleum Beckerów z XIX w. Idziemy w tym kierunku. Po chwili wyłania się z poza drzew obiekt Mauzoleum. Jest jeszcze w dobrym stanie, widać, że zbudowane było ze szlachetnych materiałów. Obecnie jest rozszabrowane. Ciekawostką jest, że w 2016 roku okolice i sam obiekt służyły za plenery w filmie amerykańsko-angielskim "Redwood". 

Obok budowli widać resztki stawów. W samych parku pozostały ciekawe drzewa, specjalnie nasadzane. Wyjątkowe daglezje. Idziemy alejkami dalej. Po chwili dochodzimy do wieży widokowej, która góruje na wzniesieniu. Jest bardzo ciekawym architektonicznym obiektem. Niestety dobrze wygląda tylko zewnętrzna fasada. Środek jest zniszczony. Kilka lat temu podjęto się remontu wieży, z przyczyn mi nie wiadomych prace utknęły w punkcie martwym. Kiedyś może coś zmieni się.

Wracamy, jeszcze spojrzenie na odlegle Kaczawskie laski pięknie oszronione. Wreszcie mogłam odetchnąć pełną piersią. Piękne słońce było z nami, mało ludzi. Było mi to potrzebne. Pozdrawiam odwiedzających, za słowo komentarza bardzo dziękuję. 

 


29 komentarzy:

 1. Jak zimą zaświeci słońce, to wydaje się jeszcze piękniejsza.
  Cieszę się, że wróciłaś zadowolona ze spaceru. Takie głębokie oddychanie w bezpiecznym miejscu bardzo pomaga na stres. A jeszcze kiedy można przy tym zrobić kilka ciekawych fotografii - to cały dzień jest super. Piękne widoki

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się budynek owego mauzoleum. Pieknie i tajemniczo wygląda na tle lasu. Nie dziwię się, że w tych okolicach kręcono film. Szkoda, że wewnątrz zniszczone i nie odrestaurowane.
  Wspaniała wędrówka górskimi, zaśnieżonymi szlakami.Dobrze, że się na nią wybrałaś, Oleńko!:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, my na tych terenach mieliśmy tendencje niszczenia z myślą to było niemieckie. A teraz trudno jest wiele obiektów, miejsc odrestaurować, chociaż są próby i ludzie, którzy starają się.

   Usuń
 3. Olu uwielbiam park w Maciejowej, jest niesamowicie urokliwy i ma niepowtarzalny klimat :) Cieszę się że ruszyłaś ciut dalej-brawo !!!! Do odważnych świat należy :) Myśmy byli na Chojniku i było przecudownie :)
  Pozdrawiam serdecznie i zdrówka życzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danusiu, to nie odwagę chodzi, a o bezpieczeństwo zdrowotne. Fakt ten park jest urokliwy, trochę za bardzo przetrzebiony z drzew.

   Usuń
 4. Piękna wycieczka Oleńko, a wiesz że w Małopolsce w Gorcach jest również Maciejowa, wspaniała góra narciarska. https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/maciejowa-i-stare-wierchy-zima/
  Pozdrawiam serdcznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaki ciekawy totem wisi gdzieś tam na drzewie, jak indiański:-) bardzo ciekawe otoczenie, zwłaszcza wieża widokowa i mauzoleum, takie miejsca mnie ciekawią, zwłaszcza ich historia; szkoda, że niszczeją, bo to doskonała atrakcja turystyczna; jak to włodarzom samorządowym nie chce się korzystać z takich "gotowców", po co? dodatkowy kłopot z utrzymaniem; pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak też i ja czasami myślę, jak najmniej kłopotów. Czasami znajdzie się Ktoś prywatny to też nie zawsze chce lub może wykorzystać to co już ma. Podobnie i w tym wypadku, początkowo wielki był entuzjazm, a potem kłody pod nogami.

   Usuń
 6. Widoki jak z pocztówki. Dużo ciekawych obiektów niszczeje na Dolnym Śląsku zamiast je wykorzystać w celach turystycznych. Myślę, że spacer oprócz widoków dostarczył również mnóstwa zadowolenia. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tez zauwazylam, jak Maria, ten jakis totem, coż to?
  MAsz w okolicy ciekawe tereny i gdzie isc, malo ludzi wiec bezpiecznie jezeli chodzi o pandemie. MAuzoleum i wieza az sie prosza o odrestaurowanie, wymarzone obiekty turystyczne. Piekne zdjecia! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To takie wymysły miejscowych artystów w nawiązaniu do kręconego tutaj horroru. Remont był zaczęty, ale póki co wszystko padło.

   Usuń
 8. Cudne widoki i ciekawostki - pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniała wycieczka i jakie ciekawe obiekty. Taki wypad daje dużo radości. Powinnyśmy sobie fundować jak najwięcej takich przyjemności. Zdjęcia świetne. Życzę dalszym miłych wędrówek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Gdyby nie ograniczenia ze względu na bezpieczeństwo nie narzekałabym na brak wypadów. Cieszę się na razie tym co jest dla mnie dostępne.

   Usuń
 10. Przepiękna trasa, widokami jestem oczarowany. Zimy w takim wydaniu nie da się nie lubić, nawet gdy w te krajobrazy wplątuje się nieznośny mróz.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak to chyba był ostatni taki śnieżny wypad. Idzie u nas odwilż.

   Usuń
 11. Cudowne zimowe pejzaże, bo w promieniach słońca, którego tak dawno już nie widziałam...
  Wspaniałe są Twoje okolice Olu, bo sprzyjają długim spacerom wśród malowniczej scenerii.
  Życzę Ci samych dobrych dni i dużo zdrówka!
  Pozdrawiam.
  Anita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Jaka szkoda, że kondycja siada, bo chętnie więcej kilometrów bym wędrowała. Cieszę się tym co jest. A okolice są przepiękne.

   Usuń
 12. Bardzo urokliwe miejsca. Widoki iście malarskie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przepiękna wycieczka. Pomimo, że te tereny są mi znane te ruiny widzę po raz pierwszy.
  Dziękuje i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od kilku lat stało się to miejsce bardzie znane. Szkoda, że plany rewitalizacji parku na razie stanęły w martwym punkcie.

   Usuń
 14. Witaj Olu
  Pewnie pamiętasz,że mam słabość do Maciejowej, odkąd nie była jeszcze dzielnicą Twojego miasta
  Pozdrawiam powiewem przedwiośnia

  OdpowiedzUsuń