niedziela, 22 maja 2016

Maciejowa - zapomniane miejsca

Dzisiaj wyprawa w miejsca zapomniane, choć istnieją od dziesiątek lat. Przed laty były pięknym zakątkiem stworzonym częściowo przez człowieka. Co zostało dzisiaj zobaczycie. Optymizmem powiało. Coś zaczęło się dziać wokół tego miejsca. Cieszą mnie fakty, że są młodzi pasjonaci, którzy chcą coś robić na rzecz zachowania pięknych miejsc zapomnianych przez innych.

Maciejowa, część mojego miasta- tu jest to ciekawe miejsce.

Na jednym z wzgórz w latach 1875 powstał przepiękny park krajobrazowy z drzewostanem bukowo-dębowym i licznymi ocienionymi alejami, z których rozciągał się widok na widoczny Grzbiet Południowy Gór Kaczawskich. Na szczycie wzgórza rozpoczęto budowę niezwykle kunsztownej wieży widokowej z granitu i mocno wypalanej cegły. W parku  powstała niezwykła kaplica grobowa rodziny Becher. Obecnie stan tych zabytków jest katastrofalny. Jednak jak dowiedziałam się powstała grupa zapaleńców, którzy oznaczają trasy spacerowe przybliżając historię tego miejsca.

Właśnie dzisiaj wędrując w te miejsca spotkałam jednego z Nich. Młodzieniec z wielkim przekonaniem opowiedział nam co robią jaka historia jest tego miejsca. Łatwo trafiłyśmy do istniejących obiektów. Na drzewach były umieszczone mapki oraz zaznaczone kierunki wędrowania.

Jest szansa, że może ocaleją te zabytki. Chociaż tak do końca nie wiadomo, park jest prywatną własnością.

8 komentarzy:

 1. Widziałam jakiś czas temu zdjęcia mauzoleum, wydaje się, że teraz jest uporządkowane i coś się tam dzieje. Mam nadzieję,że grupka tych ludzi coś zdziała, bo miejsce jest tego warte.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małymi krokami zmienia się na lepsze. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Hej, robisz ciekawe fotki. Mam słabość do blogów fotograficznych, bo od niedawna sama taki posiadam. Robisz ciekawe ujęcia. Podoba mi sie też inicjatywa ludzi z poznawaniem tras,, o ktorych wspominasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, dziękuje za odwiedziny. Fotografia pozwala na pełniejsze spojrzenie co dzieje się wokół nas. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Piekne miejsce z charakterem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykłe miejsce. Uwielbiam wędrówki po takich romantycznych miejscach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas wiele jest takich niezwykłych miejsc, trzeba je tylko dojrzeć. Pozdrawiam

   Usuń