sobota, 13 stycznia 2024

Willa Maxa Erfurta.

Willa (Zameczek) Maxa Erfurta została wybudowana ok. 1902 roku. Właścicielem był niemiecki przemysłowiec, posiadacz papierni w Strupicach (teraz  Jelenia Góra). Niestety już po papierni, tylko wspomnienia zostały. Jak to bywało po wojnie podobne obiekty zostawaly mieszkaniami przpadkowych ludzi. Wkrótce kiedy wokół zaczęło powstawać blokowisko willa została opuszczona i oczywiście ulegała zniszczeniu. Dopiero od ruiny uratowala ją Politechnika Wrocławska zagospodarowując dla swoich naukowych celów. Gdzieś w 2011 roku willa, przez mieszkańców nazwana zameczkiem przeszła w ręce Miasta J. Góra. Zaczął się czas poszukiwania odpowiednich funduszy aby przeprowadzić remont. A ponieważ w międzyczasie zameczek został wpisany na listę zabytków, to też remont odbywał się pod nadzorem konserwatora. Zameczek stał sięOsiedlowym Domem Kultury. Dzisiaj akurat skorzystałam z tzw. dnia otwartego dla mieszkańców i moglam zwiedzić obiekt i posłuchać przewodniaka. Nie było łatwo z tym remontem, ważne, że skończył się, wiosną jeszcze zostanie dokonana rewitalizacja przyległego parku.





















Odkryte oryginalne malunki 

Balkonik prawdopodobnie dla zespołu muzycznego

Jedyny witraż jaki został.


Myślę, że zameczek będzie jeszcze przez długie lata służył mieszkańcom.





30 komentarzy:

  1. Przygarnęłabym taką piękną willę:-)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ździebko za duża.....moim zdaniem, można się tam zgubić, haha.

      Usuń
  2. Witaj Olu umykającą bielą za oknem
    Piękna willa. Jednak dla mnie również za duża.... Za dużo sprzątania, a koszty ogrzewania..:)))
    Pozdrawiam ciepło i dobre słowo przesyłam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ismeno, przepraszam nie wiem dlaczego niektóre komentarze ja widzę i muszę zatwierdzać, że to nie spam. Czasami to trwa, bo nie codziennie zaglądam na bloga. Postaram się teraz pilnować, żeby nic nie znikało. Przepraszam jeszcze raz za takie psikusy.

      Usuń
  3. Piękny dom. Rzeczywiście jak zameczek. Najbardziej spodobał mi sie ten kominek wyłożony zielonymi kaflami. Cudo!
    Pozdrawiam Cię serdecznie, Olu!:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze, że chociaż tyle zostało. Szkoda, że znikły w nieznany sposób witraże z okien.

      Usuń
    2. A co z moim komentarzem Olu? Gdzie się podział?
      Pozdrawiam słoneczną bielą za oknem

      Usuń
  4. Uroczy zameczek, dobrze że o niego zadbano. Jak park będzie zadbany to dopiero to miejsce ożyje. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, szczególnie, że to taka "wyspa" wśród osiedla blokowisk.

      Usuń
  5. Ciekawy obiekt o pięknych wnętrzach. Wspaniale, że nie popadł w ruinę. Odrestaurowany może przez kolejne, długie lata służyć lokalnej społeczności oraz stanowić atrakcyjny punkt do odwiedzenia dla turystów!
    Pozdrawiam niedzielnie - Anita :-))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej, wiosną, latem na pewno park będzie odwiedzany, a wnętrza zameczku będą tętnić gwarem, a i na kawę będzie gdzie wdepnąć.

      Usuń
  6. Zawsze cieszą mnie takie renowacje, fakt, iż znajdują się fundusze na ochronę dziedzictwa kulturowego napawa nadzieję, że zostawimy coś dla kolejnych pokoleń. Zapewne odwiedzisz też park po renowacji, liczę na zdjęcia. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z pewnością. Bardzo chciałabym żeby to już tej wiosny udało się.

      Usuń
  7. Śliczny obiekt z dużą ilością uroczych detali, ten zielony kominek i siedziska w wykuszu coś wspaniałego! Stylistycznie może niespójny, ale taka była wtedy moda a teraz to już na brało patyny i staroświeckiego uroku. W Olsztynie też jest kilka takich obiektów, niestety część zepsuto w latach 70-tych podczas remontów i adaptacji. Mam nadzieję, że zameczek będzie wam dobrze służył.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakby to dzisiaj powiedzieć - "kto bogatemu zabroni w takim stylu budować". Mimo wszystko mają pewien urok takie zameczki w odróżnieniu od bunkrowatych wilii stawianych dzisiaj. Moda się zmienia. Kiedy jeszcze nastąpi rewitalizacja otaczającego parku będzie fajnie.

      Usuń
  8. Cieszy fakt, że willa doczekała się renowacji. Ładnie wyeksponowano ciekawe detale jak piece, okna czy te siedziska w wykuszach. Dom kultury w takim miejscu to jest to. Podobnie wykorzystano odnowioną willę Hermanna Fränkla w Prudniku. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie to są dobre inwestycje. Szkoda, że tak łatwo sprzedawali podobne obiekty, które później traciły cały swój charakter lub wręcz popadały w ruinę.

      Usuń
  9. Przepięknie wygląda ta willa. Świetnie, że została odremontowana.
    Pozdrawiam:)*

    OdpowiedzUsuń
  10. Piękna budowla – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Remont kosztował zapewne krocie, ale było warto. Pomyślałem właśnie o dziesiątkach zrujnowanych pałaców sudeckich…. Szkoda mi ich.
    A konserwatorzy zabytków częściej przeszkadzają niż pomagają je ratować!
    Krzysztof Gdula

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda. Czasami sprzedają takie piękne wille osobom, które nie mają pomysłu na remont i zagospodarowanie.

      Usuń
    2. Owszem, jest tak. Niedawno oglądałem pałac w moich górach, był w „pakiecie”, rolnik kupował były PGR, który w pałacu miał biuro. No i co teraz zrobi facet? Na razie nic nie robi. Pałac stoi i powoli niszczeje. Bywa jednak i tak, że nowi właściciele się sparaliżowani bardzo rygorystycznymi wymaganiami konserwatora. No i jak wyżej: pałac stoi i niszczeje.
      Krzysztof Gdula

      Usuń
    3. Owszem, jest tak. Niedawno oglądałem pałac w moich górach, był w „pakiecie”, rolnik kupował były PGR, który w pałacu miał biuro. No i co teraz zrobi facet? Na razie nic nie robi. Pałac stoi i powoli niszczeje. Bywa jednak i tak, że nowi właściciele się sparaliżowani bardzo rygorystycznymi wymaganiami konserwatora. No i jak wyżej: pałac stoi i niszczeje.
      Krzysztof Gdula

      Usuń
  11. I like your site and content. thanks for sharing the information keep updating, looking forward for more posts. Thanks
    Read the latest sports news

    OdpowiedzUsuń
  12. Piękna budynek, ciekawy i zróżnicowany architektonicznie. To cudownie, że znalazły się środki na jego rewitalizcję i znów służy mieszkańcom bo pomysł utworzenia tam Domu Kultury również bardzo mi się podoba. Teraz mieszkańcy Jeleniej Góry mogą sobie regularnie bywać w zamku i tego im trochę zazdroszczę, Tobie również 🙂.
    Serdeczności.

    OdpowiedzUsuń