niedziela, 7 listopada 2021

Bazylika Mniejsza

 Ostatni spacer - śladami Kościołów i wyznań. Kościołem zamykającym nasze spacery jest Bazylika Mniejsza pw. Erazma i Pankracego. Gotycka trójnawowa budowla z wieżą renesansową wys. 52 m. z XVI w. odbudowana po pożarze. W XVIII w. została nakryta barokowym hełmem. Wewnątrz widzimy wyposażenie z okresu renesansowego i barokowego, Jak stalle, ambona jeden z portali. Barokowy zaś jest ołtarz główny jak i ołtarze boczne, chrzcielnica, rzeźby drewniane, konfesjonały i organy. Na zewnątrz znajdują się na murach epitafia i płyty nagrobne. Od maja 2011 roku Kościół stał się Bazyliką Mniejszą. Obecnie przeprowadzono remont.Część Drogi Krzyżowej

Jakie spacery czekają mnie jeszcze nie wiem, to się okaże. Póki co dziękuję za komentarze i pozdrawiam.

20 komentarzy:

 1. Nie mogę doczekać się czasu (za nieco ponad rok) kiedy będę mogła uczestniczyć w takich wydarzeniach. Uwielbiam indywidualne zwiedzanie, ale myślę sobie, że takie wspólne z przewodnikiem oglądaniem ma także swój urok i można się sporo dowiedzieć o miejscu odwiedzanym. Nawet jeśli się wszystkiego nie zapamięta, to jest to pretekst aby sięgnąć do źródeł i sobie poczytać. Lubię zdjęcia ze świątyń - można dostrzec coś czego samemu by się nie dostrzegło. Te piękne detale, rzeźby, obrazy. Dobrej niedzieli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie zwiedzanie jest bardzo dobre, mamy dostęp, sporo wiedzy i ciekawostek, nikt nie przeszkadza. Życzę aby plany zrealizowały się.

   Usuń
 2. Kościoły, katedry są niezwykle ciekawe, można obserwować style architektoniczne, różnego rodzaju detale a w wielu takich obiektach bezcenne dzieła sztuki w postaci obrazów, rzeźb czy witraży. Sam chętnie odwiedzam tego typu obiekty. W tej świątyni nigdy nie byłem i z ciekawością obejrzałem. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niejedną ciekawą historię można poznać i nie jedną ciekawostkę zobaczyć.

   Usuń
 3. Ciekawe detale wypatrzyłaś. Byłam kiedyś w tym Kościele, ale zupełnie inaczej go zapamiętałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak czasami bywa, można kilka razy być w jednym miejscu i zawsze coś nowego zauważyć.

   Usuń
 4. Piękny kościół, choć nie wiem, gdzie się znajduje. Zachwycił mnie zwłaszcza ołtarz główny, taki barok połączony z klasycznymi kolumnami robi ogromne wrażenie.
  Pozdrawiam Cię serdecznie.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam kościoły gotyckie i niezmiernie żałuję, że nigdy nie byłam w Jeleniej Górze. Podziwiam piękny gotycki portal a barokowe wnętrze też jest zachwycające.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz szanse odwiedzić moje miasto, wszystko przed Tobą. Warte jest zobaczenia.

   Usuń
 6. Witaj słoneczną sobotą Olu
  Kościoły kryją zawsze ciekawe historie. A ich mury przez wieki wysłuchały tylu próśb, modlitw, podziękowań, opowieści o ludzkich szczęściach i niedolach...
  Lubię w ciszy posiedzieć w takim pełnym historii kościelem
  Pozdrawiam ciepło życząc spaceru pod rękę z kolorową Panią Jesienią

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, szczególnie stare kościoły mają swoją moc.

   Usuń
  2. Puk puk Olu...
   Znowu przerwa w pisaniu? Już kiedyś chciałaś to zakończyć. Mam nadzieję, że nie zastanawiasz się nad tym ponownie
   Życzę radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia 

   Usuń
  3. Wszystko jest ok. Ja mało obecnie spacerowałam z aparatem, inne priorytety były, a poza tym pogoda nie sprzyjała. Wkrótce myślę, że to się zmieni. Pozdrawiam

   Usuń
 7. Ja jak podróżuję zawsze oglądam wszelkie kościoły, bo nie mogę się napatrzeć na ich niesamowicie zdobione wnętrze!

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny pomysł z tym zwiedzaniem różnych kościołów. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat ich historii. Ja bardzo lubię zwiedzać stare kościoły i podziwiać ich piękno. Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci jeszcze wielu wspaniałych zdjęciowych spacerów :)))

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam serdecznie ♡
  Piękny kościół! Gdy jestem w podróży, zawsze chętnie odwiedzam takie miejsca i oglądam takie budowle. Rewelacyjna fotorelacja :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli chcesz się nauczyć fotografii i myslisz o tym by zająć się tym na poważnie to polecam zajrzeć tutaj https://kursy.swiatobrazu.pl. Znajdziesz tam e-kurs fotografii i mnóstwo materiałów dodatkowych. Z platformy mozna korzystać w każdej wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń