czwartek, 15 sierpnia 2019

49. Stawy podgórzyńskie

Po dłuższej przerwie wybrałam się na spacer po okolicy. Dzisiaj wybrałam okolice stawów  hodowlanych. Są one na pograniczu Cieplic i Podgórzyna. Historia tych stawów sięga czasów XV w. Stawy w celach hodowlanych założył zakon cystersów z Cieplic. W przeszłości zespół liczył 67 stawów. Przez pewien czasy należały do rodu Schaffgotschów, jednych z największych rodów szlacheckich na Śląsku. Obecnie są w rękach prywatnych, są ostoją dla ptactwa. Ciekawostką jest to, że są najwyżej położonymi stawami hodowlanymi w Europie. Obok stawów istnieje smażalnia, gdzie można zjeść dobrą rybę. Ze względu na to, że są w rękach prywatnych tylko niewielką część można obejrzeć.















Opuszczamy te piękne miejsca i kierujemy się do Cieplic, znanymi już wszystkim ścieżkami. Najpierw unikatową aleją dębową, przekraczamy wały przeciwpowodziowe wraz z tamą. Jesteśmy w Parku Norweskim. Jest piękna pogoda to i ludzi sporo. Dochodzimy do naszej stałej miejscówki, gdzie zamawiamy kawę i przyjemnie spędzamy czas.

rzeźba orła przed nową szkołą, podarunek miejscowego artysty.








Wreszcie kończymy nasz spacer, wracamy do domów zadowolone, kolejny dzień spędzony w przyjemnym letnim dniu wśród przyrody.

7 komentarzy:

  1. Żyjesz na pięknej ziemi, wspaniałe okolice z pięknymi widokami, nic tylko się nimi cieszyć. Pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niezwykłe położenie stawów, piękna okolica, a kwitnące nenufary to cudeńko; jaki pomysł, gnom usiłujący wygrzebać się z ziemi, pomysłowość ludzka nie zna granic:-) z czego ten orzeł? zdaje się być delikatny i lekki; wędrówka w pięknych okolicznościach przyrody; pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Orzeł jest metalowy. Był to wreszcie piękny spokojny letni dzień.

      Usuń
  3. Przyjemnie wędrować nad wodą w piękny, letni dzień. Te złote łany tworzy nawłoć, zwana też polską mimozą. Roślina bardzo inwazyjna ale też pomocna w chorobach nerek.

    OdpowiedzUsuń