wtorek, 21 czerwca 2022

Wałbrzych- Szczawienko - Stary Książ.

 Dzisiaj wypad do Wałbrzycha - Szczawienko, godzina jazdy z Jeleniej Góry. W jakim celu? W celu dotarcia do ruin zamku Stary Książ. Jesteśmy we trzy żądne nowych wrażeń. Szok - przed nami pięknie odrestaurowany budynek dawnego dworca kolejowego, który obecnie nie pełni tej roli. Przez wiele lat straszył przyjeżdżających. Dzisiaj szkopuł jest w tym, że jak na razie nie ma pomysłu na zagospodarowanie tego obiektu. 


Dobra - my mamy swój cel do zrealizowania. Musimy przejść wzdłuż dość ruchliwej ulicy i dojść do miejsca, skąd zielony szlak turystyczny doprowadzi nas do ruin. Wreszcie trafiamy na znaki. Idziemy początkowo polnymi ścieżkami, między ogródkami działkowymi, by po chwili wejść do lasu. Jest o wiele przyjemniej, nie praży tak słońce. teraz idziemy wzdłuż potoku Pełcznica. Droga jak na rollercoasterze to w górę, to w dół prowadzi. Wreszcie wśród drzew pojawiają się ruiny zamku. Trochę historii: Nie wiele już pozostało po zamku. Stary Książ leży nad brzegiem Pełcznicy na wysokim cyplu w Książańskim Parku Krajobrazowym. W pewnej odległości również wysoko stoi Książ, znany niemal wszystkim turystom. Pierwszy murowany zamek zbudował Książe Bolko I Surowy. W XVIII w. Książe Hans Heinrich von Hochberg VI zlecił budowę romantycznego zamku na poprzednich ruinach. W dobrym stanie zamek przetrwał do końca wojny, kiedy spłonął, w rezultacie został zniszczony. Chodzą słuchy, że Stary Książ był połączony tunelami z Książem. Jedno jest pewne Zamek Stary Książ razem z zamkiem Książ i wąwozem Pełcznicy stanowi unikalną atrakcję turystyczna.

20 komentarzy:

 1. Pomysły były. Miał być hostel , restauracja, bo za moich mocno młodych lat takowa była w sali o ciekawym wystroju, ale zabrakło pieniędzy a i chętnych inwestorów brak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby szybko znaleźli się. Szkoda byłoby zniweczyć trud remontu.

   Usuń
 2. Perełka ten dworzec! śliczny, delikatny budynek. musi znaleźć zastosowanie...
  A ruiny są zabezpieczone/ bo tak trochę wyglądaja na opuszczone. . Jeszcze jeden ciekawy spacer w Twoim wydaniu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejmy nadzieję, że tak się stanie. Raczej tak, a ja zadowolona byłam, że akurat nikt nie przeszkadzał w robieniu zdjęć.

   Usuń
 3. My jak większość turystów byliśmy w Książu, a na Stary Książ zabrakło już czasu. Pięknie wyglądają te ruiny w słoneczny dzień. Odnowiony dworzec wygląda fantastycznie i restauracja w takim miejscu byłaby dobrym rozwiązaniem. Pozdrawiam serdeczne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Poprzedni komentarz to mój, nie wiem co się dzieje na blogerze komentarze znikają, a teraz potraktował mnie jako anonim. Jeszcze raz pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety i mnie tez zdarzają się takie problemy. Staram się nie zaprzątać sobie tym głowy. Dziękuję za wpis mimo kłopotów. Tak podczas objazdów, często brakuje czasu na dokładne penetrowanie okolic i ciekawostek turystycznych. Wszystko przed Tobą.

   Usuń
 5. Witaj początkiem lata Olu
  Tak, z komentarzami dzieją się dziwne rzeczy. Nie wiadomo kto czyta, a kto nie.
  Dziękuję, za kolejną podróż w przeszłość
  Pozdrawiam porannie i życzę znalezienia kwiatu paproci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zaczęło się lato i zieje ogniem, zatrzymuje w domu. Szkoda, bo dni uciekają.

   Usuń
  2. Życzę Ci przyczepności na Twoich wakacyjnych ścieżkach. Ale Ty tylko takie masz
   I proszę trzymaj za mnie kciuki. Przede mną "nowe, stare" ścieżki

   Usuń
 6. Łucja - Maria24 czerwca 2022 16:09

  Kilka razy byłam w Książu ale nigdy nie dotarłam do Starego Książa. I to jest mój błąd bo miejsce wyjątkowe.Olu, jak zawsze wspaniała relacja z pięknymi zdjęciami.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele razy podczas wędrówek coś nam umyka. To tylko świadczy, że nasz kraj ma wiele nieodkrytych ciekawych miejsc.

   Usuń
 7. Kwiaty na Twoich zdjęciach są ładniejsze od prawdziwych! :-)
  Szlak przełomem Pełcznicy jest piękny. Byłem tam parokrotnie i na pewno jeszcze będę. Kilka dni temu był tam mój syn, a ja z wnuczką przyjechałem dzisiaj do Bolkowa, w planach mamy tygodniowe włóczenie się po Sudetach.
  Aleksandro, chciałbym ofiarować Ci moją książkę. Czy zechcesz ją przyjąć? Napisz, proszę: krzysztofgdula@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie. Fajnie, że Będziecie mogli wędrować po pięknych Sudetach. Oby tylko pogoda dopisała. Z przyjemnością przyjmę taki prezent.

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Stary Książ to częsty cel moich wycieczek. Można skorzystać z autobusu spod dworca w Szczawienku, który jedzie w kierunku Zamku Książ, ma przystanek przy Palmiarni, bo ta długa ulica jest rzeczywiscie trudna do pokonania -latem jak na patelni, a zimą smog.

  OdpowiedzUsuń
 10. Urzekły mnie te ruiny. I mam pytanie czy Bolko Surowy zbudował zamek Stary Książ czy podwaliny pod nowy w Książu? To dla mnie istotne, ponieważ do mojej piątej książki zagłębiam się w konotacje rodzinne Bolesława Wysokiego i jego potomków czyli właśnie Bolka Surowego(prawnuka). A może polecisz mi jakąś książkę o historii Piastów Śląskich?
  Z historycznym zacięciem pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam dobrze historii, ale może podpowiedź Znajdziesz tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Stary_Ksi%C4%85%C5%BC

   Usuń